دسته‌بندی نشده

انواع پسته و خواص شگفت آور آن

کشور ما ایران، جزو بهترین و مرغوب ترین صادر کنندگان پسته در دنیا به حساب می آید و انواع پسته را می توان در ایران یافت کرد. پسته یکی از مهمترین اجزای آجیل های شور و شیرین است. این ماده غذایی ارزشمند را به صورت خام و بو داده می توان خریداری کرد.

درختان پسته که در ایران کاشته می شوند به گونه ای اهلی هستند. هر کدام از درخت های پسته دارای گل های نر و گل های ماده هستند. توجه داشته باشید یک درخت پسته نمی تواند به طور هم زمان دو گل نر و ماده را روی خود داشته باشد و تنها یکی از این گل ها روی یک درخت وجود دارند.

انواع پسته در کشور ما وجود دارد و هر کدام از آنها طرفداران خاص خود را دارند. کله قوچی، احمد آقایی، اکبری، ممتاز، بادامی زرند، شاه پسند دامغان، پسته قزوینی، سفید پسته نوق، اوحدی و خنجری دامغان از انواع پسته در ایران هستند.

اگر بخواهیم این پسته ها را تقسیم بندی کنیم می توان آن را به دو گروه فندقی و بادامی تقسیم بندی کرد. پسته های اکبری، احمد آقایی، ممتاز و سفید پسته نوق جزو پسته های بادامی و کله قوچی و اوحدی جزو پسته های فندقی به حساب می آیند.

انواع پسته و خواص شگفت آور آن

پسته اکبری

پسته اکبری جزو یکی از انواع پسته است که به نسبت سایر پسته ها ارزش اقتصادی بالاتری دارد؛ زیرا این پسته جزو یکی از محصولات صادراتی ایران به حساب می آید. منشا کاشت این پسته در رفسنجان است. در رفسنجان پسته اکبری را با نام پسته عبداللهی نیز می شناسند.

پسته اکبری جزو انواع پسته ی دارای متوسط رشد به حساب می آید. درخت پسته اکبری تقریبا سه سال بعد از کاشت شروع به گل دادن می کند. قیمت پسته اکبری به نسبت سایر پسته ها بالاتر است. زیرا علاوه بر صادراتی بودن این نوع پسته ها، به علت ظاهر بادامی شکل و به اصطلاح خندان بودن، طبیعتا جزو پسته های بسیار مرغوب به حساب می آید، بنابراین بالا بودن قیمت آن کاملا طبیعی است.

پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی مانند پسته اکبری حاصل کشت توابع رفسنجان است. این نوع پسته یکی از بهترین نوع پسته در ایران است و به تازگی بسیار مورد توجه و استقبال مشتریان قرار گرفته است.

این نوع پسته ها جزو پسته های با رشد متوسط  به حساب می آیند. درخت آن  در مقایسه با سایر درختان، زودتر گل می دهد. تقریبا می توان گفت بیش از 98 درصد پسته های احمد آقایی خندان هستند و همچنین ظاهر آنها بادامی شکل است.

پسته کله قوچی

پسته کله قوچی از نظر شکل ظاهری جزو درشت ترین انواع پسته در ایران به حساب می آید. این پسته دارای ظاهر درشت و زیبا و همچنین طعم بسیار خوشمزه می باشد. پسته کله قوچی ظاهر گرد و فندقی شکلی دارد و جزو محصولات صادراتی کشور ما به حساب می آید. این نوع پسته نیز مانند پسته اکبری و احمد آقایی در توابع رفسنجان کشت می شود.

پسته کله قوچی به دلیل ظاهر گرد و درشتی که دارد یکی از بهترین پسته های ایران به شمار می رود .  همچنین در رتبه دوم صادرات در جهان قرار دارد. درخت این نوع پسته جزو درخت های زود گل است که از پسته های زود رشد نیز، به حساب می آید. توجه داشته باشید که شرایط نگهداری این پسته کمی حساس تر است.

پسته قزوینی

پسته قزوینی به دلیل مغز کاملا سبزی که دارد بیشتر برای خلال شدن و ورقه شدن مورد استفاده قرار می گیرد. این پسته بسیار زودرس است و در شهرهای مختلف ایران مانند کرمان، یزد، خراسان و رفسنجان کشت می شود. به علت مغز کاملا سبزی که پسته قزوینی دارد از آن برای شیرینی سازی و صنایع تبدیلی استفاده می کنند.

تنها علتی که صادرات این پسته را محدود کرده است، اندازه بسیار کوچک آن است. ناگفته نماند پسته قزوینی دارای خاصیت های بسیار زیاد است. همچنین بعد از برداشت این پسته، فرایند پوست کنی به علت پوست نرمی که دارد، به راحتی انجام می شود.

پسته شاه پسند دامغان

پسته شاه پسند دامغان همانطور که از نامش پیداست دارای مزه بسیار عالی است. این پسته کاملا خندان است و برای پذیرایی از مهمان ظاهر بسیار زیبا و قیمتی بسیار مقرون به صرفه دارد. پسته شاه پسند دامغان را می توان جزو خوشمزه ترین پسته های ایران دانست.

این نوع پسته جزو پسته های درجه یک ایران به حساب می آید. شکل ظاهری پسته شاه پسند دامغان بادامی و خندان است به همین علیت بسیار مورد پسند مشتریان واقع می شود.

پسته هایی که در بالا اشاره مختصری به آنها داشتیم، جزو پرفروش ترین و معروف ترین پسته های ایران به حساب می آید. از آن جایی که پسته از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است، این ماده غذایی خوشمزه در ظرف آجیل های شور و شیرین خودنمایی می کند.

یکی از اصلی ترین اجزای آجیل به حساب می آید. انواع پسته دارای خواص درمانی بسیار زیادی هستند . علاوه بر آن به دلیل طعم و مزه فوق العاده ای که دارند بسیار مورد پسند مردم قرار می گیرند.

ایران جزو یکی از کشورهای برتر صادر کننده پسته می باشد و دلیل آن هم چیزی به جز کیفیت بالا و درجه یک بودن پسته های کشور ما نیست. خرید آجیل مرغوب یکی از ضروریات برای پذیرایی از مهمان ها در بین مردم ایران است.

شما می توانید برای خرید آجیل اینترنتی و حضوری اقدام کنید و پسته را به همراه سایر آجیل های مرغوب و با کیفیت خریداری کنید. همچنین می توانید از انواع پسته برای پذیرایی مهمان های خود استفاده کنید. زیرا همگی آنها دارای کیفیت بالا و طعم و مزه عالی می باشند و کاملا مناسب پذیرایی از مهمان هستند. در این میان نباید از خواص بسیار زیاد پسته ها نیز غافل شد، چرا که برای تامین نیاز های بدن بسیار ضروری است.

همانطور که گفتیم در بحث انواع پسته توجه به ویژگی های ظاهری مغز پسته و درخت آن، مورد نظر قرار می گیرد. همچنین گفتیم که اگرچه پسته ها دارای خواص یکسان و مشخصی هستند اما تفاوت های ظاهری آنها را از هم متمایز میکند. امیدواریم از اطلاعاتی که بدست آورید راضی بوده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *